Moikka! Olen 20-vuotias äiti Kuopiosta. Koulutukseltani olen kommunikaation ja viittomakielen ohjaaja. Lapsuuden kotini on Joroinen, joten ajoissa sovitusti (+matkakorvaus) voisin tulla hoitamaan eläimiä myös sinne suunnalle 😊.
Olen lempeä eläintenhoitaja, monen vuoden rautaisella kokemuksella. On melko vaikeaa erottaa suoraan motivaatiota eläinten hoitoon, kun se on niin luonnollista😅. Hoito onnistuu pennusta, ihan senior koiraan saakka ❤️. Pitkäkestoisin hoidokki oli juuri luovutusikäinen cokker pentu, mitä hoidin asiakkaan kotona n.3 viikon ajan😊. Pystyn siis suorittamaan simppeleitä "koulutuksia", esim, kun lemmikkisi opettelee sisäsiistiksi tai lenkeillä käyttäytymään kauniisti hihnassa. Koulutustilanteissa olen sitkeä sekä jämpti. Uskon että palkitsemisella sekä positiivisuudella pääsee pitkälle. Rankaiseminen ei ole mielestäni paras tapa toimia❌.
Kokemusta on kertynyt koirien, kissojen, hevosten, jyrsijöiden ja frettien hoidosta. Olen kasvanut maalla, joten en tosiaan ole arka toimimaan eläinten kanssa. Eikä minulla ole allergiota mihinkään eläimeen. Koen, että lemmikit on osa perhettä ja heitä kuuluu kohdella niin❤️. Pidän huolen siitä että sinun silmäteräsi saa juuri sen huolenpidon minkä tarvitsee. Noudatan hoitoohjeitasi tarkkaan, haluan että hoidosta jää hyvä kokemus sinulle ja lemmikillesi.
Meillä kotona on miltein 2 vuotias taapero, joten meille tulevien eläinten täytyy osata olla lasten kanssa👍🏼. Jos lemmikisi tulee meille hoitoon, kotona on kaksi aikuista, joten lemmikkisi saa silti huomioni ❤️. Päiväsaikaan olevien ulkoilutuksien aikana minulla saattaa toisinaan olla lastenrattaat mukana, ilmoitan siitä erikseen. Se ei kuitenkaan vaikuta minun ja lemmikisi väliseen toimintaan 🥰.
Ps, pakko mainita vielä etten ole mielestäni maailman kuvauksellisin ihminen. Olen hoitanut eläimiä lukuisia kertoja ja kasvanut niiden ympäröimänä, joten joka hetkestä niiden kanssa ei ole tullut otettua super hienoja kuvia. Pahoittelut siitä. Kun olen eläinten kanssa, annan itsestäni 100% enkä roiku puhelimella/kamerassa kiinni🤭
Helmi hoiti kollikaksikkoani neljän päivän ajan ja hoidokit olivat oloonsa hyvin tyytyväisiä. Jo tutustumiskäynnillä arempikin kissoista tuli tekemään läheistä tuttavuutta ja toivotti hoitajansa tervetulleeksi. Suosittelen Helmiä kissojen hoitajaksi muillekin!
hienosti hoidettu kissat:)